Prvi znaci artritisa su često blagi i lako se zanemaruju, ali ignoriranje ranih simptoma može dovesti do pogoršanja bolesti. Artritis je uobičajena bolest zglobova koja se očituje kroz upalu, bol, oticanje i ograničenu pokretljivost. Postoji više od 100 vrsta artritisa, a neke od najčešćih su osteoartritis, reumatoidni artritis i giht. Prvi znaci artritisa mogu varirati ovisno o vrsti artritisa, ali uobičajeni simptomi uključuju bol u zglobu, ukočenost, otečenost i smanjenu pokretljivost. U ovom članku ćemo istražiti rane znakove artritisa i objasniti kako prepoznati simptome te što učiniti ako primijetite prve znakove bolesti.
KAKO PREPOZNATI ARTRITIS?
Artritis je bolest zglobova koja može utjecati na bilo koji zglob u tijelu. Uobičajeni artritis simptomi uključuju:
- Bol u zglobu: Bolovi u zglobovima mogu se pojaviti kao konstantna bol, pulsirajuća bol, ili povremeno kao oštra bol. Bol se obično javlja u zglobu koji je zahvaćen artritisom. Međutim, u nekim slučajevima bol se može osjetiti i u drugim dijelovima tijela, kao što su mišići ili tetive.
- Otečenost: Otečenost zgloba je također uobičajen simptom artritisa. Zglob može izgledati natečen i biti osjetljiv na dodir. Otečenost se obično javlja kada upala uzrokuje nakupljanje tekućine u zglobu.
- Ukočenost: Ukočenost zgloba je još jedan čest simptom artritisa. Ukočenost može biti posebno izražena ujutro ili nakon dugog perioda neaktivnosti. Ukočenost zgloba obično se poboljšava nakon nekoliko minuta kretanja.
- Smanjena pokretljivost: Artritis može dovesti do smanjene pokretljivosti zgloba. Na primjer, ako je artritis zahvatio koljeno, osoba može imati problema prilikom hodanja ili savijanja koljena. U teškim slučajevima artritisa, zglob može postati potpuno nepokretan.
- Škripanje ili pucketanje zglobova: Zglob koji je zahvaćen artritisom može proizvoditi zvukove poput škripanja ili pucketanja tijekom kretanja. Ovi zvukovi mogu biti posljedica oštećenja hrskavice koja se nalazi na krajevima kostiju u zglobu.
UZROCI ARTRITISA
Artritis je skupina bolesti koje uzrokuju upalu zglobova i okolnih tkiva. Uzroci artritisa su različiti i često se ne mogu precizno utvrditi.
Neke od najčešćih vrsta artritisa, poput osteoartritisa, povezane su s prirodnim procesom starenja i trošenjem hrskavice u zglobovima. Ostale vrste artritisa, kao što su reumatoidni artritis i psorijatični artritis, povezane su s autoimunim poremećajima u kojima imunološki sustav napada zdrave stanice i tkiva u tijelu.
Ostali mogući uzroci artritisa odnose se na:
- Genetsku predispoziciju
- Ozljede ili traume na zglobovima
- Prekomjernu težinu čime se stvara dodatan pritisak na zglobove
- Infekcije koje utječu na zglobove
- Kemijske toksine ili teške metale koji oštećuju zglobove
Razumijevanje uzroka artritisa ključno je za razvoj preventivnih mjera i pravilno liječenje. Stil života, uključujući zdravu prehranu, redovitu tjelesnu aktivnost i smanjenje stresa, mogu pomoći u smanjenju rizika od razvoja artritisa.
DIJAGNOZA ARTRITISA
Dijagnoza artritisa temelji se na kombinaciji različitih metoda, uključujući fizički pregled, medicinsku povijest pacijenta, laboratorijske testove i slikovne pretrage.
Tijekom fizičkog pregleda, liječnik će pažljivo pregledati zahvaćene zglobove kako bi utvrdio je li prisutna upala ili deformacija. Liječnik će također tražiti druge simptome koji se mogu povezati s artritisom, kao što su ograničena pokretljivost, oticanje, osjetljivost i bol.
Medicinska povijest pacijenta uključuje detaljan razgovor o simptomima koje osoba doživljava, uključujući trajanje, učestalost i intenzitet. Liječnik će također pitati o prethodnim ozljedama, operacijama ili drugim uvjetima koji bi mogli utjecati na zglobove.
Laboratorijski testovi mogu pomoći u potvrđivanju dijagnoze artritisa i isključivanju drugih uvjeta. Ovi testovi uključuju testove krvi kako bi se otkrile povišene razine upalnih čimbenika, testove na reumatoidni faktor i antitijela povezana s autoimunim poremećajima.
Slikovne pretrage, poput rendgenskih snimaka i magnetske rezonancije (MRI), mogu pomoći u vizualizaciji zahvaćenih zglobova i procjeni ozbiljnosti oštećenja.
Dijagnoza artritisa obično uključuje kombinaciju ovih metoda kako bi se utvrdio točan uzrok i vrsta artritisa, što pomaže u određivanju najboljeg plana liječenja.
KAKO UBLAŽITI SIMPTOME ARTRITISA?
Svakodnevni simptomi artritisa uključuju bol, oticanje i ukočenost u zahvaćenom području, što može otežati kretanje i obavljanje svakodnevnih zadataka. Za ublažavanje ovih simptoma, postoje različiti tretmani koji se mogu primijeniti, ovisno o težini i vrsti artritisa.
- Primjena topline ili hladnoće na zahvaćene zglobove može pomoći u smanjenju boli i oticanja. Toplina će pomoći u opuštanju mišića i ublažiti bol, dok će hladnoća smanjiti upalu i otekline.
- Vježbanje i tjelesna aktivnost mogu pomoći u održavanju pokretljivosti i jačanju mišića koji podržavaju zglobove. Preporučuje se vježbanje u skladu s preporukama liječnika, a to mogu biti nježne vježbe poput hodanja, plivanja ili vježbi istezanja.
U nastavku pogledajte koje vježbe trener Alex savjetuje kod artritisa kralježnice, koljena i stopala:
- Promjene u prehrani mogu pomoći kod smanjenja upale i poboljšanja općeg zdravlja. Preporučuje se prehrana bogata antioksidansima i omega-3 masnim kiselinama, kojima se nastoji ublažiti simptome upale.
- Fizikalna terapija može pomoći u poboljšanju pokretljivosti zglobova i ublažavanju boli. Fizioterapeut će prilagoditi program terapije svakom pacijentu, ovisno o njihovom stanju i vrsti artritisa.
- Lijekovi protiv bolova i protuupalni lijekovi mogu pomoći ublažiti bol ili upalu, ali treba ih koristiti s oprezom jer mogu imati nuspojave. Liječnik će propisati najbolji lijek, ovisno o vrsti i težini artritisa.
- U nekim slučajevima, alternativne terapije poput akupunkture, masaže ili korištenja biljnih dodataka prehrani, poput Acuraflex proizvoda, mogu pomoći ublažiti simptome artritisa.
Acuraflex kapsule sadrže glukozamin sulfat i kondroitin sulfat koji smanjuju napredovanje reumatoidnog artritisa tako što doprinose usporavanju procesa gubitka i habanja hrskavice. Kurkumin djeluje na upalne procese u tijelu, smanjuje ili otklanja simptome poput jutarnje ukočenosti, produljuje vrijeme hodanja i smanjuje oticanje zglobova. Ne izazivaju nuspojave i može se koristiti u kombinaciji s bilo kojim lijekom.
Acuraflex krema djeluje protuupalno i brzo ublažava bol. Prodire duboko u kožu a njezini pomno birani ljekoviti prirodni sastojci s protuupalnim i njegujućim svojstvima dolaze tamo gdje treba i donose trenutno olakšanje.